30 Nisan 2012 Pazartesi

Türlerin Kökeni ~ Charles Darwin

Çeviren: Orhan Tuncay
Kapak: Norm Ajans
Yayın Yılı: 2003
Yayın Evi: Gün Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 495
Sonunda Türlerin Kökeni'ni bitirdim!
İçeriği sebebiyle ağır aksak ilerleyeceğini tahmin etmiştim ama bu kadar sarkacağını düşünmemiştim. Araya giren sınavlar, yazılılar ve arkadaşlarımın getirdiği kitaplar bir türlü bitmemesine sebep oldu.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Türlerin Kökeni sanıldığı gibi "Allah kitap yok!" diye inanca saldıran bir kitap değil. Biyolojiyle uğraşan bir bilim adamı olarak Darwin'in bunu yapmakta hiç bir amacı olamaz zaten. Türlerin Kökeni mükemmel bir gözlem ve emeğin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kitap. Ve yine sanıldığı gibi Yaratılış Teorisi'ne kılıçla kalkanla saldıran bir kitap değil. Kitapta bulunan şey bir görüşün açıklanmaya çalışılması ve olası karşı çıkışlara verilecek akılcı karşılıklar. Bunları üzerine basarak söylüyorum çünkü çevreme bakınca fark ettim ki insanların bu konuda büyük önyargıları var.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak, Evrim Teorisi'ni savunanlar kadar buna karşı çıkanların da okuması ve sorgulaması gereken bir kitap.

Türlerin Kökeni'nden yaptığım alıntılar kesinlikle içeriği yansıtma özelliği taşımıyor -ki bu imkânsız olurdu. O alıntılar sadece anlaşılabilir ve korkutucu olmayan bir kitap oldığunu göstermek için yapıldı. Bir de olur da birilerinin ilgisini çeker, okumasını sağlarım diye.

Diğer tüm kitaplarda olduğu gibi...

ARKA KAPAK

Charles Darwin
TÜRLERİN KÖKENİ!

"Dengedeki bir zerrecik, hangi canlının yaşayıp, hangisinin öleceğine karar verir... " Darwin'in doğal seçilim kuramı Ortodoks düşünce ve inancı için önemli bir meydan okumayı ortaya koymaktadır.Hiçbir birey veya tür özel olarak yaratılmamıştır; hepsi acımasız bir yaşam mücadelesine kilitlenmiştir ve göreve uygun olmayanlar yok olmaya mahkumdur. Yine de türlerin kökeni (1859), aynı zamanda, ekolojik iç ilişkiler, hayvan ve bitki yaşamları, iklim ve fiziksel çevre arasındaki (ve çıkarsama yoluyla insan dünyasındaki) karşılıklı bağımlılıklarını açığa çıkaran insancıl ve esinlendirici bir bakış açısıdır.
Bilimin katı dili ile edebiyatın detaycılığını birleştiren bir üslupta, genel okuyucu için yazılmış olan Türlerin Kökeni, modern çağın temel eserlerinden birisidir.

*

 • Savaş içerisinde savaş, değişik başarılarla devinir; yine uzun vadede güçler o kadar güzel dengelenmiştir ki, kesinlikle en ufak farklılık, bir organik canlının diğeri üzerindeki zaferi olmasına rağmen doğanın yüzü uzun bir süre tek düze kalır. Yine de cahilliğimiz o kadar derin ve ön yargımız o kadar çok ki, bir organik varlığın yok olmasını duyunca hayret ediyoruz; nedenleri göremediğimiz için dünyayı harap etmek için tufanı davet ediyoruz veya yaşam formları sürecinde kurallar icat ediyoruz! (sf.98)
 • Tek yapacağımız organik varlıkların geometrik bir oranda artmak için mücadele ettiklerini aklımızda tutmaktır; böylece yaşamının bir sürecinde, yılın bir mevsiminde, her nesilde veya aralıklarla yaşam için mücadele edilecektir ve büyük bir yok olmaktan korunulacaktır. Bu mücadeleyi düşünürsek, doğa savaşının sürekli olmadığı, korku duyulmadığı, ölümün genellikle ani olduğu, canlı, sağlığı ve mutluların yaşayacağı inancıyla kendimizi kandırabiliriz. (sf.103)
 • İnsan sadece görünen dış özelliklere göre hareket edebilir: doğa, canlıya yararlı olmadığı sürece, görünüşe önem vermez. (sf.107)
 • "Doğa bir yönde harcayabilmek için, öbür tarafta ekonomi yapacaktır." / Goethe (sf.164)
 • Doğal seçilim ilkesini bu kadar ürkütücü seviyelere kadar çıkartmaktaki sabırsızlık için şaşkınlık gösterilmesi konusunda sıkıntı suyuyorum; ama, mantık, hayal gücünü aşmalıdır. (sf.200)
 • Doğa çeşitte cömert, yenilikte cimridir. (sf.206)
 • Bu verileri düşünmek, beni, sonsuzluk fikriyle boğuşmanın boş çabası gibi etkiledi. (sf.290)
 • Doğa, dikkatli bir bahçıvan gibi, belli bir doğal yataktan tohumlarını alarak, uygun başka bir yere bırakır. (sf.384)

5 yorum:

 1. ASLINDA olaylara farklı bir açıdan bakmak için okunabilir...paylaşıma teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. bir an önce okumak istediğim kitaplardan. önemi okumadan bilinen daha. okuduğunu bilmek güzel.

  YanıtlaSil
 3. @Emine Öztürk, aslında benimsenen her görüşün karşıtının da bilinmesi taraftarıyım.

  @Piktobet; okumak benim için de güzel. Bir de okumuyor olsam kendim olduğumu hatırlamayacağım :)

  YanıtlaSil
 4. çok önemli bi kitap okuduğunu biliyosun tebi. okudum. ama bunun 2 kitabı da olmalı yanılmıyorsam.

  YanıtlaSil
 5. İnsanın Türeyişi var.
  Bir veya iki kitabı daha var Darwin amcanın sanırım.

  YanıtlaSil

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;