15 Mayıs 2012 Salı

Kılıçlar Adası ~ Wayne Thomas Batson

Çeviren: Bahar Çelik
Orijinal Adı: Isle Of Swords
Kapak Tasarımı: Mete Girişgen
Yayın: 1. Basım / Mayıs 2009
Yayın Evi: İlyada Yayınları
Sayfa Sayısı: 459

Melek'ten yılaaaaar yıllar önce aldığım ve dün gece bitirdiğim kitap akıcı bir macera romanıydı. Dili biraz basitti, arada kopukluklar vardı sanki ama sürükleyici bir korsan hikâyesiydi. Canımın Karayip Korsanları çekmesine neden oldu.

Bu gün gecikmeden dolayı özür de dileyerek kitabı Melek'e teslim ettim ve zaman kaybetmeden iki kitaba daha başladım. Biri kitap arkadaşımın gönderdiği "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" diğeri isi Atıl Hoca'dan aldığım "Göl İnsanları."

İkisini birlikte götüreceğim için ağır aksak ilerleyecek ama bununla bir sorunum yok.

ARKA KAPAK


Efsanevi Konstantin Hazinesi okyanusun el değmemiş derinliklerinde keşfedilmeyi mi bekliyor yoksa bir grup esrarengiz keşiş tarafından ıssız bir adaya mı saklandı?

Kaptan Declan Ross, kendisini ve dik başlı kızını korsanlık işinden sonsuza kadar kurtaracak efsanevi hazineyi aramaya başlar...

Acımasızlığıyla ünlü, Kaptan Bartholomew Thorne aynı hazinenin peşine düşer. Yoluna çıkan kim olursa olsun onu yok etmekten  çekinmeyecektir. Özellikle de Kaptan Ross'u...

On altı yaşlarındaki genç delikanlı, çok kötü yaralı bir halde, ıssız bir adada uyanır. Hafızasını kaybetmiş ve kim olduğunu hatırlamıyordur. Üzerinde bulduğu eşi benzeri olmayan elmas, efsanevi hazinenin bir parçası olabilir mi?

Wayne Thomas Batson, savaşların hüküm sürdüğü, ölülerin mezarlarından doğrulup fısıldadığı, uzaun zamandır uykuda olan bir volkanın patlamak üzere olduğu ve hazine için yarışan korsanların peşine düşen dev deniz canavarlarının bulunduğu, açık denizlerde geçen büyüleyici bir öyküyle geliyor.

 • Ross uzanıp Stede'i kolundan yakaladı. "Sana bir hayat borcum daha oldu desene."
  "Bu dördüncü oluyor," diye cevap verdi Stede gülerek. (sf.71)
 • "Bu denli değerli bir anahtar insan elinde bulundurulamaz. En nihayetinde insan insandır. İnsanların sadakatleri değişkendir. İnsanlar yozlaşabilirler. İnsanlar hasta olup ölürler ve bu durumda hazine sonsuza kadar kaybolmuş olur..." (sf.96)
 • Amiral gözlerini kırpıştırarak başını iki yana salladı. Declan Ross'u düşünüyordu. Bu korsan tayfalarına nasıl da sağdıktı. Adamlarından birini kurtarmak için hayatını hiç düşünmeksizin nasıl da tehlikeye atmıştı. Hem de iki kere. "Hayatımı bağışladı," diye mırıldandı içinden. Gökyüzüne yükselen ateş topuna bakıyordu. "Seni aptal," dedi öfkeyle. Bu sözleri kimin için söylediğinden emin değildi. Esir olmak yerine böyle bir ölümü seçen Declan Ross'a mı yoksa böyle karakterli bir adamı ölümün kıyısına sürüklediği için kendine mi? (sf.203)
 • "İnsanoğlu kendi seçimlerini kendi yapıyor sonunda." (sf.404)
 • "Peki ya Ross?" diye sordu Sir Nigel. Dönüp dalgaların arasında ilerleyen Bruce'a baktılar. "Öylece gitmesine izin veremeyiz."
  "Ben orada gemi filan göremiyorum." dedi Amiral Blake. "Siz bir şey görüyor musunuz Bay Jordan?"
  "Hayır efendim," diye cevap verdi adam. "Hiçbir şey göremiyorum." (sf.443)

2 yorum:

 1. göl insanları okudum ki.
  tubitak kitapları çok etkileyici zaten.
  :)

  YanıtlaSil
 2. Ben de okuyorum işte.
  Hoş.

  YanıtlaSil

Bu aralar dinliyorum / aşığım

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;