18 Mayıs 2012 Cuma

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir ~ Ahmet Ümit

Kapak Tasarımı: Utku Lomlu
Yayın Yılı: 3.Basım / Mart 2012
Yayın Evi: Everest Yayınları
Sayfa Sayısı: 310
Eskişehir'den hediye gelen kitaplarımdan biri olan (ne cümle kuruyorum yine !) "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"i az önce bitirdim.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir'de Ahmet Ümit'in kaleminden çıkmış on sekiz hikâye ile karşılaşıyoruz. Bu on sekiz hikâyede Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali'nin çözdüğü davalar anlatılıyor.Kitabı okurken Nevzat'ı karşınıza almış onunla sohbet ediyor -belki- röportaj yapıyor hissine kapılıyorsunuz. Dili akıcı ve pürüzsüz. Rahatsız edecek fazlalıklar yok denecek kadar az. Polisiye severlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

ARKA KAPAK

İstanbul'dan suç manzaraları... Suçun perdelediği yaşamlar... Katillerin ardındaki insanlar. Sıradan olanın gerisindeki gizem. Ülkenin gerçek bir panoraması. Karakterler labirenti... Başkomiser Nevzat'la, varoşlardan villalara, batakhanelerden sanat çevrelerine yaptığımız heyecan yüklü bir yolculuk. Trajik olduğu kadar komik, komik olduğu kadar kederli vakalar. Bize, bizi anlatan ironik öyküler.

"Cinayetin işlendiği resim atölyesi bir korku filmi setini andırıyordu. Yüksek bir tavan, ölü yüzü gibi bembeyaz duvarlar, bordo renkli kadife perdelerle kaplanmış üç dar pencere. Pencerelerin hemen önünde duran cevizden yapılma tabutun içinde, uzun saçlı, ilk bakışta kız mı erkek mi olduğu anlaşılmayan bir ceset yatıyordu. Bütün bedenini kaplayan siyah pelerinin kalp hizasında kol saatinin kadranı büyüklüğünde bir delik vardı. Tuhaftır, deliğin etrafında fazla kan lekesi yoktu. Cesedin kalbimden çıkartıldığını sandığımız, heykeltraşların kullandığı türden, ucu kanlı, yirmi santim uzunluğundaki bir keski, tabut ile üzerinde tamamlanmamış bir resmin bulunduğu şövalenin arasında, yerde duruyordu. Tabutun başında saçı sakalı birbirine karışmış bir adam, ağzını her açtığında alkol kokuları yayarak, 'Karanlıklar Prensi öldü... Karanlıklar Prensi öldü,' diye dövünüp duruyordu."

*

Bu kez kitaptan alıntı cümleler yazmayacağım. Ama içinde en göz(üm)e çarpan öyküyü işaretledim, uygun bir zamanda onu paylaşacağım.
7 yorum:

 1. kitap tam bana göreymiş... ahmet ümitin kalemini de çok severim... listeye ekliyorum..

  YanıtlaSil
 2. iyi bir öykü kitabıdır sahi. bir ara tekrar okumayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 3. Okumadım ama okumak istiyorum...

  YanıtlaSil
 4. @Emine Hanım;
  @Plotter kağıt; umarım beğenirsiniz.

  @Piktobet;muhtemelen hakkını vererek anlatamadım. Ama okurken keyif aldım. Ben de Kukla'yı tekrar okumayı düşünüyorum.

  @Organizasyon şirketleri; kitabın okunduğunu tahmin etmiştim.Ahmet Ümit tanınan ve sevilen bir yazar. İlginiz ve yorumunuz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. eh ahmet ümite kim kötü diyebilir ki zaten.
  :)

  YanıtlaSil

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;