15 Haziran 2012 Cuma

AFT nedir?

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun %18-20 lik kısmında sürekli olarak tekrar eden bir biçimde görülür. Çoğu zaman tek bir noktada oluşsa da bazen ağzın belirli bölgelerinde birden çok alanda çıkabilir. Ağız içi yaralar gündelik yaşamı olumsuz bir biçimde etkiler.

Aft Nedir?
Aft ağız içerisinde oluşan dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevresinde yoğun kızarıklar olan ağrılı oluşumlardır. 
Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun %18-20 lik kısmında sürekli olarak tekrar eden bir biçimde görülür. Çoğu zaman tek bir noktada oluşsa da bazen ağzın belirli bölgelerinde birden çok alanda çıkabilir. Ağız içi yaralar gündelik yaşamı olumsuz bir biçimde etkiler.
Aft ve ağız içi yaralarının oluşum nedenlerini belirlemek için bir çok çalışma yapılmıştır. Ağız içi oluşumları hızlandıran olumsuz bir çok faktör belirlenmiş olsa da aftın asıl oluşum nedeni tam olarak saptanamamaktadır. 
Aft Oluşumunu etkileyen Olumsuz Faktörler Nelerdir?

Aşırı Tuzlu ve Baharatlı Yiyecekler
Bu tarz yiyecekler ağız içerisinde aft oluşumunu hızlandıran en önemli nedenlerdendir. Ağız içerisinde bulunan mukoza dokusunu tahriş ederek aft ve ağız içi yaraları için uygun bir zemin hazırlarlar.
Stres
Stres bir çok hastalığın ana nedeni olarak belirlenmiş olmasına karşın, küçük gibi görülen bir çok propleminde ana kaynağıdır. Adet öncesi dönemler, duygusal sorunlar, aşırı stresli ve gergin çalışma koşulları aft oluşumlarını hızlandırabilir.
Diş ve Çene Yapısında Bozukluklar
Dişlerin kapanma konumlarının ve çene yapısıyla olan durumlarının çarpık ve düzensiz olması sonucu ağız ve yana içerisinde sürtünme ve ısırmalar meydana gelmektedir. Dişler doğru bir biçimde fırçalanamadığında ve ağız içerisinde yeterli hijyen sağlanmadığı durumlarda, tahrip olan ağız içi dokusu aft oluşumuna açık olacaktır.
Diş Macunu
Diş macunlarının içeriğinde bulunan bazı kimyasallar ağız içi dokusunun mukoza yapısıyla uyumsuzdur. Diş macunlarının temizleme etkisini arttırkmak için kullanılan köpük yapıcı kimyasallar, ağız içerisinde bulunan hücre duvarını tahrip ederek bakterilere ve aftlara uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle diş macunu seçimlerinde  "sodyum lauryl sulhate" SLS adı verilen bir maddenin oranının en düşük olmasına dikkat eden markalar kullanılmalıdır.
Dermatolojik Hastalıklar
Bir çok dermatolojik ve bulaşıcı hastalığa neden olan bir bakteri aft oluşumunuzu hızlandırıyor olabilir. Bu durumda genital siğiller, cinsel yolla bulaşan cilt hastalıkları, döküntü, iyileşmeyen yaralar ve kuruluk oluşumlarında detaylı olarak dermatolojik muayenelerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.
Vitamin Eksikliği
Bazı vitaminlerin eksikliğinde vücudumuz bizim çoğu zaman fark etmediğimiz tepkiler vermektedir. Aft oluşumunu hızlandıran önemli bir neden olan faktörlerden birisi de B12 Vitamini ve demir eksikliğidir. Bu vitaminlerin noksanlığında ağız içi yaralarının iyileşme sürelerinin geciktiği tespit edilmiştir.

Aft Tedavisi Nasıldır?
Aftlar herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan 7 ila 10 gün arasında kendiliğinden iyileşmektedirler. Aft sorunu yaşayan insanların ağrıyı hafifletmek için başvurdukları bir çok yöntem bulunmaktadır Bunlar;

Aft ağrılarını en aza indirgemek için sıcak ve aşırı baharatlı acı ve ekşi yiyeceklerden kaçının.

Steril edilmiş su ile sulandırılmış alkol pamuk ile ağız içerisinde bulunan ağrılı bölgeye uygulanabilir.

Su ve karbonat karışımı ile ağız çalkalanabilir.

Yarım bardak suya 2 tatlı kaşığı tuz ilave edilerek 2 saatte bir gargara yapılabilir.

Ağrının çok rahatsız edici olduğu durumlarda eczanelerde satılan solüsyon ve ağız içi gargaraları kullanılabilir.


8 yorum:

 1. ayayy ne fenaymış ki ya amann korktum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman uzak kalsın Mia.
   Çocukluğumdan beri kendileriyle savaşmaktayım -.-

   Sil
 2. aft dudak içinde çıkan küçük yaracıklar bendede çıkıyor bazen haftalarca gitmiyor :( ama bende genelde vitaminsizlikten çıkıyormuş doktorum öyle söyledi bu yazıyı okurken çok keyif aldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimi bildim bileli dönem dönem çıkar bende de...
   Stresten olduğunu düşünmüyorum her ne kadar herkes öyle olduğunu söylese de...

   Teşekkür ederim :)

   Sil
 3. şuan dudağımın şişmesine neden olan kocaman bir aft var.. öyle acı çekiyorum ki.. işin kötü tarafı kızıma da bulaştı.. ne yapacağız bilmiyorum...teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim -okuduğum- kadarı ile bulaşıcı değil...

   Doktorlar karbonatlı su ile gargaranın iyi gelebileceğini söylüyorlarmış ağzın ortamını bazikleştirmesi nedeniyle veya o tarz bi'şiydi... İyileştirici olduğunu sanmıyorlar ama rahatlatıcı olabilir diyorlar. Kişisel deneyimim bunun karşısında...

   Çok geçmiş olsun :/

   Sil
 4. hay allah hep duyarım bazı insanlarda hep olur.
  sende de mi vardı uff ya.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet.
   Bir tane çıkıp iyileşmişti, şimdi bir tane daha çıktı.

   Sil

Bu aralar dinliyorum / aşığım

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;