30 Temmuz 2012 Pazartesi

KAMBUR Üzerine


Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu yazıyı yazmaya başlamadan önce kendimi sıkı bir sorguya aldım. Haksızlık edip etmediğimi düşündüm, kendimi olumlu ve düzgün bir yorum yapmaya ikna etmeye çalıştım ancak bu mümkün olmadı.

Öncelikle kitabı gereksiz buldum. Sanki biri -ki bu durumda yazar- oturmuş ve yaşamı boyunca -aslında buna koca bir yaşam ayırmak da haksızlık olur ya- biriktirdiği tumturaklı (?) cümleleri sıra ile bir araya getirip anlamlı bir metin oluşturmaya çalışmış. Sonucunda da bu ne başı ne sonu belli öykü çıkmış.

"Kambur" lardan konu açılınca aklım ister istemez, kambur denince ilk akla gelen efsane karaktere, Quasimodo'ya kaydı. Onunla Şule Gürbüz'ün kamburunu kıyaslamak elbette doğru olmazdı. Ancak bir o kamburun oturtulmuşluğuna, bir de diğerinin eğretiliğine takılmadan edemedim.

Yine Kambur'umuzun kontrbasa duyduğu ilgi aklıma Süskind'in Kontrbas'ını getirdi. Oradaki huysuz müzisyen ile buradaki Kambur arasında bir bağ kurabildim yine ama, dediğim gibi, Kambur hep çok eğretiydi. Sanki bir kişiliği yoktu ve cümleler onun üzerine iğneyle tutturulmuştu. Kambur benim için somutlaşamadı ve hatta oluşamadı.

Alıntıladığım cümleler (şuradalar) bile tatmin edici değildi aslında, sadece "göze çarpan"dı. Öyle ki bazılarını daha önce yazıp da utanıp sildiğim öykülerde sıkça kullanılan cümlelere benzettim. Bence acemiliğini belli eden, -başta da söylediğim gibi- gereksiz ve yetersiz bir kitaptı.

8 yorum:

 1. Cessie merhaba:) Bu "tumturaklı"nın sağ üst köşesindeki 2'nin amacı nedir? Bana direkt dipnotu anımsatsa da bir yere gidiyor mu, gitmiyor mu çözemedim. Merakımı giderir misiniz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında o bir soru işareti :D --> ?

   Sil
  2. Ben ilk girdiğimde zaten yazı stiline karışık diyecektim. Nasıl soru işareti o:)

   Sil
  3. Evet bana da başta karışık gibi gelmişti :D Sonra gözüm alıştı, sanırım bir süre böyle kullanacağım :)

   Sil
 2. tövbe tövbe estağfurullah resimdeki surat mahmut tuncer'e benzemiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben küçük emraha benzetmiştim ama seninki daha yerinde bir benzetme olmuş :D

   Sil
 3. hımm okumayım.yazarı duydum ama.
  suskind ve kuasimodo iyidirler.
  :)

  YanıtlaSil

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;