9 Ağustos 2012 Perşembe

Ölüm Çığlığı Üzerine (Daha Ziyada Miss Marple Üzerine)

Miss Marple
Az önce Agatha Christie'nin Ölüm Çığlığı isimli romanını bitirdim. Bu akşam kendimi öyle kötü hissediyordum ki, şu anki ruh halime erişeceğimi ölsem tahmin edemezdim. Meğer tek yapmam gereken kendimi akıp giden kitap sayfalarına bırakmak olacakmış.

Az önce google'da "Ölüm Çığlığı" diye arayınca karşıma Deniz'in blogu çıktı. (bkz.Ne Okudum) Aynı romanı o da okumuş daha önce ve bununla ilgili bir yazı yazmış. (Yazıya ulaşmak isterseniz TIKLATINIZ.) O Miss Marple'ın kendisine her zaman bilmiş göründüğünden, bu imajın da bahsi geçen kitapla silindiğinden bahsetmiş. Bense "Poirot mu yoksa Marple mı?" sorusu karşısında hep iki arada bir derede kaldım. Poirot'yu öyle severim ki asla elimin tersiyle bir köşeye itemem. Ama -biraz da Agatha ile özdeşleştirdiğimden belki- Miss Marple için de sebebi belirsiz ve tarifi güç bir hayranlık vardır içimde. O kadını küçük bir köyde, elinde dürbünüyle kuş gözlemlerken (!) hayal etmek bana her zaman keyif verir. Bunu büyük ve zekice işlenmiş bir espri gibi algılar ve gülümserim. Onun benim için yeri apayrıdır. Belki de sahip olmadığım bir büyükannedir Miss Marple.

Yine öğrendiğime göre ölüm çığlığı Miss Marple'ın karşımıza çıkan ilk romanıymış. Ben Agatha Christie ile ve doğal olarak Miss Marple ile 16.50 Treni'ni okurken tanıştım. Belki de bu nedenle kalbimde ayrı bir yere oturttum.

Bu sevimli kadın, ortaya çıktığı ilk kitabı ile bir kez daha beni mest etti.
Ölüm Çığlığı hem okunması keyifli bir kitaptı hem de altı çizilesi cümlelerle doluydu.

Ve eğer bir puanlama yapıyor olsaydım -sanırım- Miss Marple'ın da hatrına 5 üzerinden 5 puan alırdı.

8 yorum:

 1. Dizimag'de Agatha Christie's Marple isimli bir diziyi vermeye başladılar daha önce gördün mü bilmiyorum, okuduklarını istersen orada da izlersin. Bir öneri şey edeyim dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa!
   Hiç bilmiyordum, negzel olur.
   Bir de senin bloguna yorum yapamıyorum ekin, şu doğrulama kodunu göremiyorum bilgisayar sapıttığı için.

   Sil
 2. en sevdiğim agatha christie kitabı "murder in mesopotamia", galiba türkçe'ye "gece gelen ölüm" diye çevrilmiş. ırak'ta bi arkeolojik kazıda geçiyor, kazıdaki ilişkileri falan kusursuz anlatmış christie. tabi anlatır, zira ikinci kocası mezopotamya'da çalışmış en meşhur arkeologlardan biri :) çok güzel kitaptı, denk gelirsen mutlaka okumalısın.

  ne marple, ne poirot; en favori kahramanım georges simenon'un öğle yemeklerini hiç atlamayan komser maigret'si :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Niye öyle alakasız bir çeviri yapmışlar ki acaba?

   Muhtemelen denk geleceğim! :D Tüm kitaplarını okumak niyetinde ve azmindeyim. Ama o karakteri tanımıyorum henüz. Yine de eminim çok severim :D

   Sil
 3. bende 10'unu geçkin kitabı var agatha christie'nin, kardeşim hoşlanıyor diye almıştım, birkaçını okudum ama Miss Marple yoktu onlarda. hatta bazılarında dedektif yoktu, on küçük zenci gibi.

  christie kitapları akıcıdır, su gibi gider. hoşlanıyorsan tabi. bi de filmleri varmış bunların, nilde ölümü izliyordu kardeşim bir keresinde, sanırım birçok kitabın filmini de çekmişler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, su gibi gidiyor.
   Filmlerini izlemek niyetindeyim :D

   Sil
 4. ha haaaa poirot o tuhaf bıyıklı belçikalı, gri beyin hücreleriyle çok düşünür. marple ise şeker. bazı kitaplarında kahramanlar da çözüyo olayı bazen.

  poirot filmleri var biliyo musun.
  doğu ekspresi gibi.

  briç masasında cinayet
  ve perde indi.
  doğu ekspresi
  on küçük zenci.
  bayağ iyi bunlar.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunları hemen bir köşeye yazdım.
   A- şey yaparım belki bir ara "Agatha'dan Uyarlanmış Film Haftası" Her gün bir tane izler yazarım, ne güzel olur.

   Sil

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;