12 Eylül 2012 Çarşamba

Kim ki bu Mine Söğüt?

Görsel: İtü Sözlük Görseller
Mine Söğüt (1968, İstanbul), Türk gazeteci, yazar.

Babası bir deniz subayı olan Mine Söğüt, ortaöğrenimini Kadıköy Kız Lisesi’inde tamamladığı 1985 yılında babasını kaybetti. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde girdi.

Gazeteciliğe 1990 yılında Güneş Gazetesi’nde başladı, İnsan Hakları Servisi’nde muhabirlik yaptı. Güneş Gazetesi’nin kapanmasından sonra Tempo Dergisi ve Yeni Yüzyıl gazetesinde çalıştı.
 1993 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, Haber dalında mansiyon aldı. 1996-2000 yılları arasında Haberci adlı televizyon belgeselinin metin yazarlığını yaptı. 1999-2001 yıllarında Öküz dergisinde yazdığı yazılarla tanındı. Profesyonel gazeteciliği bırakan Söğüt, 2001-2005 yılları arasında Cihangir Postası adlı yerel bir gazetenin gönüllü editörlüğünü yaptı.

Mine Söğüt'ün ilk kitabı, Adalet Cimcoz: Bir Yaşam Öyküsü Denemesi isimli biyografidir. İlk romanı Beş Sevim Apartmanı / Rüya Tabirli Cin Peri Yalanları'ndan sonra Kırmızı Zaman adlı ikinci romanı ve Doğan Kardeş adlı kitabı yayımlandı. 2006 yılında Pınar Kür'le yaptığı "Aşkın Sonu Cinayettir" adlı söyleşi kitabı Everest yayınlarından çıktı. 2007 yılında üçüncü romanı "Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979" yayınlandı.

Karikatürist Bahadır Baruter ile evlidir.

Kaynak: Vikipedi

6 yorum:

 1. ben bir ara araştırmıştım bak, Mine Söğüt okuyacaklar listemde hatta , hatırlatma iyi geldi , teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de şu an okuyorum.
   Sevdim mi sevmedim mi karar vermek için erken ama etkilendiğim kesin.

   Sil
 2. Bu kış Antalya Kitap Fuarı'nda bir söyleşisine katıldım. Kitaplarının hepsini okumuş ve sevmiştim, kendisine bayıldım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece fotoğraflarını gördüm ve kendime "oha,çok karizma bir kadın!" dedim. Ben ilk kez okuyorum bir kitabını. Eşini severiz ama ehe :D

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Evet 3728546325473 kez yazdım :D

   Sil

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;