28 Kasım 2015 Cumartesi

ne izledim?

Şimdi size bilgisayarımla savaş vererek ne izledim yazısı yazacağım. Biraz birikti çünkü. Ve hiç birini kaçırmak istemiyorum çünkü hayatımda bu kadar izlediğim bir dönem hiç olmadı. Bir önceki yazıda Guguk Kuşu'nu baştan savma yazmayacağıma dair bir şeyler gevelenmiştim ama galiba öyle olmayacak, baştansavma olmayan film yazıları yazamıyorum.

Öncelikle şunu söylemek zorundayım, delişmen bir Jack Nicholson'a bu filmle aşık olabilirsiniz. Yine ders kapsamında izlediğimiz çok keyifli bir filmdi Guguk Kuşu. Deli nedir, kimdir, kime denir bir kere, önce bu soruyu soruyorsunuz kendinize. Toplum nedir? Norm nedir ve normal nedir? Peki normal dışı nedir? Normal dışı olarak nitelenenin otoriteyle ilişkisi nedir? Otorite normal dışı olarak nitelenene nasıl davranır ve aslında nasıl davranmalıdır? İzlerken kendime sorduğum en temel sorular bunlardı, bunların cevaplarını burada vermeyeceğim. Herkesin kendi cevaplarını bulması gerektiğine inandığımdan değil sadece, benim cevaplarımı hepinizin halihazırda biliyor olduğunuzu bildiğimden ve bir noktada sizleri ne kadar ilgilendirdiğine emin olamadığımdan. Film 1975 yapımı, yönetmen Milos Forman, imdb puanı 8.7.

İzlediğim ikinci film, Pierrot le fou. Yalnız bu filmden çok fazla bahsedemeyeceğim çünkü gerçekten çok parça parça izledim ve belki de hiç anlamadım. Tamamen gördüğünüz ss dahilinde indirdim filmi bir de Vivre sa vie'den referans alarak. Çok daha hareketli bir filmdi, sahneler arasında ilginç geçişler vardı. Güzel tespitler de vardı. Yani aslında filmde biraz kapitalizm biraz da kapitalizm doğrultusunda içi boşalan ve tektipleşen insan gördüm görmedim değil, onun dışında kadınla erkeğin dünyayı görüşü arasındaki fark. Ama işte filmin finali ortalığı yıktı dağıttı bence. 1965 yapımı film, yönetmen Jean- Luc Godard, imdb puanı 7.7. Anna Karina yine ölmesini isteyeceğim kadar güzel. 

Üçüncü film You Don't Know Jack. Aslında üzerine çokça konuşulabilir, film gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkarak yapılmış. Bunu Mert izletti bana, seveceğimi düşündü, sevdim de gerçekten. Annesinin yoğun acılar çekerek ölümüne tanık olmuş bir adam var, Doktor Jack. Bu yaşamını öyle derinden etkilemiş ki, insanlara (hepsine değil, yalnızca gerçekten acı çeken ve iyileşme ümidi bulunmayan, acı içinde ölümü bekleyen insanlara) ölümün bazen de doktor eliyle, olabildiğince acısız bir şekilde götürülmesi gerektiğine inanıyor ve kolları sıvıyor. Yüzlerce insanın bu şekilde ölümüne neden oluyor, başı basınla ve yasalarla derde giriyor ama asla yılmıyor. Yani, kendime onaylıyor musun diye sorarsanız, onaylıyorum. Tutkuyla yapılan hemen her işi onaylama gibi manyakça bir yaklaşımımın oluşu dışında, gerçekten insan ölümünü seçebilmeli diye de düşünüyorum. Defalarca kez intihar etmeyi denemiş ve iyileşmesi mümkün olmayan ağır bir hastayı hayatta tutmanın ne anlamı var? Ayrıca zaten çok kalabalığız. Bence ölmek isteyen insanlar ölmeli. Böyle diyorum ama içinizden biri (sevdiklerimden bahsediyorum) ben ölmeye karar verdim intihar ediyorum dese kafasına sert bir cisimle vurarak onu bayıltır, bir yatağa zincirler ve fikrini değiştirdiğine ikna olana kadar da salmam galiba. Eh en azından bunu yapmak isterim. Çünkü çelişkilerle doluyum ahah. Her neyse film 2010 yapımı, yönetmen Barry Levinson ve imdb puanı 7.7.
Dördüncü film Porcile. Yani gerçekten bu filmi, bir insan bir filmi ne kadar anlayamazsa o kadar anlayamadım, daha açık nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. Yine ders kapsamında izlediğimiz filmlerden biriydi ve Marksist felsefe izleğinde tartışacaktık ama o derse de gitmediğim için film benim için bir gizem olarak kaldı. Sağda solda da hiç araştırmadım, kendimi hazır hissetmiyorum. Film 1969 yapımı, yönetmen Pier Paolo Passolini, imdb puanı 6.8

Los lunes al sol, Güneşli Pazartesiler. İsmini öyle çok duymuştum ki, izlemem kaçınılmazdı zaten. Yine ders yüzünden izledim. Bakın bu biraz daha içimizden bir film, paranız yoksa bok gibi bir hayatınız olur, paranız yoksa karınızla sevişmek için bile vaktiniz ve haliniz olmaz ve paranız yoksa dostlarınız sizi evinizin önünde ölü bulabilir. Çünkü paranız yoksa kendinize toplumda bir yer bulamayabilir, bir avuç aylak olarak hıncınızı sokak lambalarından çıkarabilir ve derin bir çaresizliğe sürüklenebilirsiniz. Evet yani bence de karınca biraz orospu çocuğu ve bence de cırcır böceğinin doğası hesaba katılmaksızın yazılmış bir hikâye var ortada. Film 2002 yapımı, yönetmen Fernando Leon de Aranoai imdb puanı 7.7.
Az kaldı bitiyor. Adventureland...  Ah ah bu filme twitter'da falan çok çemkirdim. Yani niye izlediğim hakkında hiçbir fikrim yok bu tür filmler izlemeyi sevmem zaten. Daha önce de yüzlerce kez söylediğim gibi filmin en büyük olayı Kristen Stewart'ın asla kapanmayan ağzı olabilir. Benzerleri 594839543 kez çekilmiş bir gençlik filmi olabilir. Babası iflas ettiği için lunaparkta çalışmaya başlayan oğlan, lunaparkta çalışan sorunlu kıza aşık olur. Ve fekat kavuşamazlar, arada yalanlar ve evli adamlar vardır. Sonra ikisi de ailelerine siktir çekip hayatlarının peşine düşer ve birbirlerini bulurlar. Bu kadar. Ot içerek yazımızı nasıl çarçur ederiz'i de anlatıyor olabilir tabii. Film 2009 yapımı. Yönetmen Greg Mottola, imdb puanı 6.8. 

Kieslowski'nin 4. dekaloğunu izledik Mert'le. Ağzımız açık kalarak izledik çünkü ortada yine inanılmaz bir mevzu var. Resimde gördüğünüz hanımkızımız, ismini kesinlikle hatırlamıyorum, tiyatro öğrencisi, babasıyla yaşayan bir kızcağız. Bebekken annesini kaybetmiş. Anne bir mektup yazıyor kızına ölmeden evvel, büyüyünce okusun diye. Baba mektubu bir türlü kıza veremiyor, en sonunda mektup kızın eline geçiyor bir şekilde ve babasının babası olmayabileceğini öğreniyor ama da da daaaa! İşte mevzu o kadar basit değil ve ben daha fazla anlatmayacağım. Aşklı, ensestli, kendi gerçeğini yaratmalı inanılmaz bir film. 
Son olarak Rick and Morty'i izledik Mert'le. Nasıl tanımlayacağımı bilemedim, çizgi dizi mi denir. İnanılmaz çatlak bir büyükbabanız olduğunu düşünün. Bu çatlak büyükbabanın aynı zamanda bir dahi olduğunu, evin garajında akıl almaz aygıtlar yapıp durduğunu, evrenler arası yolculuklar yaptığını ve sizi de kolunuzdan tutup bu yolculuklarda yanınızda sürüklediğini düşünün. Henüz iki sezonu yayınlanmış, bir çırpıda bitirdik hatta Mert ikinci kez izledi. Bunu Ender önermişti, ve sanırım The Simpsons'ın yaratıcılarının elinden çıkma olduğunu söylemişti. Neyse biz üçüncü sezonu merakla bekliyoruz ama daha çıkmasına da bir yıl var galiba. 

Vize sorum Üç Renk: Mavi'ydi söylemiştim. Ona bulaşmadım, önce hocayla konuşayım, sınav kağıdıma mantıklı şeyler yazdıysam şayet filmi detaylı yazacağım ahah. Bir yandan da Aşk-ı Memnu izlemeye devam ediyorum. Ah Bihter ah, yaktın kavurdun ortalığı. 

8 yorum:

 1. Yeter artık, nerede bu sınıf gizlice kaçak öğrenci olarak sızacağım :D Guguk Kuşu en sevdiğim 10 filmden biri olabilir, Jack Nicholson faktörü (yaşayan en büyük aktör bana sorarsan-ölülerden de Marlon Amca).

  Godard'ın bir çok filmini izledim (çoğu da beyin ölümü gerçekleştirdi bende) hatta bu filmin dvdsi de var bende ama bir türlü izleme fırsatım olmadı. Anna Karina <3 Son filmi Dile Veda'yı izlemiştim festivalde, insanlar çığlıklar içinde 20 dakika içinde kaçmıştı :D Baya çılgın bir deneyim yaşamıştım sayesinde.

  You Don't Know Jack'i saygıdeğer anneciğimle izlemiştim ve ötenazi hakkında uzun uzun tartışmıştık :/

  Pasolini filmlerini bulmakta zorlanıyorum. Amazon'da dahi adam gibi yoklar. Niye ki ya.. Şiirlerini ve filmlerini seviyorum. Pasolini ve Godard aslında La Chinoise üzerinden okunabilir, güzel bir bağlantı fikri.

  Diğerlerini bilmiyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Motorsiklet Günlükleri ve Bolivia da vardı listede ben izlemedim onları hâlâ. Bence gizlice sızmana gerek yok hoca seni sınıfa alır büyük ihtimalle :D

   Yani hiç bilmiyorum bahsettiğin filmi ama bakacağım zamanla. Pasolini beni öldürdü, hiçbir şey anlamadığıma inanıyorum. Yine de etkilendim çok. Zaten anlamadığımız şeylerden daha çok etkilenmiyor muyuz? Bir ara bakacağım.

   Adventureland hiç kayıp değil ben nefret ettim filmden... Rick and Morty keyifli :D

   Sil
 2. Guguk Kuşu kesinlikle baş yapıt. Aslında böyle abartılı tanımları pek sevmem ama bu film için gerçekten öyle düşünüyorum:)

  nerde gördüğümü hatırlamadığım bir fotoğraf, sanırım bu yıl sahaf festivalinde eski film resimleri, kartpostalları olan bir stantta bir kızla bir erkeğin arabalardan uzanarak öpüştüğü bir film sahnesi. fotoğrafı çok beğenmiştim, ama filmi bulamamamıştım:)
  taa kii bu yazını okuyana kadar. Pierrot le fou demek.. çok olumlu şeyler söylemesen de merak ettim bu filmi:) her ne kadar geçen yıl Godard'ın Dile Veda'sını izlemiştim Filmekiminde 70' zor dayandım. hatta yeminliydim ama yine de şansımı deneyeceğim.

  Adventureland için ise söylediğin her kelimeye katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu filmde öyle bir sahne var. Çok kıskandım çünkü o kartpostalı istiyorum. Umarım hayat bir yerlerde karşıma çıkarır. Bu filmi anlamadım bence ben o yüzden de söyleyecek çok şey bulamadım. Yine de denemeye değer diyerek motive edeceğim :)

   Ay gençlik filmleri de yapılsın yapılmasın değil ama biraz özgün olsun içinde bir şey olsun bi düşünce barındırsın bi zahmet, filme hınç doluyum.

   Bunca Guguk Kuşu muhabbeti üzerine dün gece oturup tekrar izledim sonra evde kıyametler koptu ahah. Sanattan haddinden fazla etkilenerek yaşıyoruz

   Sil
 3. bu listeyi bulduğum çok iyi oldu. teşekkürler. yeni filmler arıyordum. önümüzdeki hafta boyunca bu listeden gideceğim. zaten guguk kuşunu uzun zamandır merak ediyorum ancak bi türlü izleyemedim.

  YanıtlaSil
 4. ahh balığım cessie!
  sanat bloggerım benim sana hayranım ve filmlerden sadece 2 tanesini izlemiş olduğum için utanarak yorumumu sonlandırıyorum.. ama guguk kuşu gerçekten çook güzel..:*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay çok utandım yine, anlamıyorum ki sanattan, kıyısından köşesinden tutunmaya çalışıyorum. Ben de sana hayranım, keşke daha sık yazsan yine *.*

   Sil

Bu aralar dinliyorum / aşığım

nasiplenin arkadaşlar :)

926 şarkının sadece 200'ünün gösterilmesi ayıp.

Zevkle Takip Ediyoruz:

 • YARIM HAYAT - Dünya hayatı kısa bakarsın Rabbim beni yanına alır bazen diyorum Rabbim beni yanına al. Hayat kısa biz kimseyi kırmamaya çalıştıkca biz kırılıyoruz ve şu...
  9 saat önce
 • Denemeler - 7 - -I- Beni var eden ya da başka bir deyişle varlığımın tozlu sayfalarının arasında gezinirken, harcadığım zamanımı anlamlandıran tüm kelimelerin; tozlu kı...
  12 saat önce
 • Röportaj: The Radio Dept. - 1995’te kurulan İsveçli shoegaze, dream pop grubu The Radio Dept. ismini bir benzin istasyonundan aldı. Politik duruşlarıyla tanınan, Pet Shop Boys esint...
  1 gün önce
 • KOKULAR* - Öğleden sonra boyamı ve kitabımı yanıma alıp kuaföre doğru yola koyuldum. Onlarca kere yazdım, bir kere daha yazacağım, bu kadar çabuk uzayan saçlarımdan d...
  1 gün önce
 • fakat müzeyyen bu derin bir uyku. - hellö okuyucu! sana şu an iki haftadır kesintisiz dört saat uyumuşluğu olmayan beyazı yerini kan kırmızıya terketmiş gözlerimle bakıyorum. hayır, bi hayl...
  1 gün önce
 • Roskilde, Danimarka - Müzikle biraz ilgiliyseniz Roskilde adını muhtemelen daha önce çok kez duydunuz. Roskilde diye internette arasanız 50 bin nüfuslu şehrin kendisinden ziyade...
  2 gün önce
 • Yok - Yazamıyorum dostlar, yazıp yazıp siliyorum. Bana ne oldu böyle bilmiyorum. Aslında çok sinirliyim, aynı zamanda da değilim. İki şehrin hikayesi gibi bir öy...
  3 gün önce
 • Tarla Kuşları - *"Konuşmak yalan söylemektir."* William Burroughs'a atfedilir ifade. Kim söylemiştir inanın ilginemiyorum. Fakat sözün doğruluğu önemli. Sözcükler hiçbir z...
  6 gün önce
 • Bu da geçer, alışmalısın alışmalısın Vişne - Günler yine birbirinden habersiz geçip giderken yine hiçbir şeye yetişememenin verdiği telaşla sürekli bir yerlere koşuşturuyorum. Şu sıralar hayatımın ar...
  1 hafta önce
 • sefiller - *victor hugo* akıllı insan azla yetinerek yaşar. şatafatlı hayattan hoşlanmam. sırmalı, işlemeli elbiseler giymedim hiçbir zaman. kötü şekillenmiş ruhlara ...
  1 hafta önce
 • Senin Sevdiğin mi, Seni Seven mi? - "Spotim ne zamandır platonik aşık olmuyor?" diyen biri oldu mu içinizde? Olduysa şunu söyleyeyim tam bir aydır platonik aşıktım. Ama ne oldu? Şimdi içimde...
  1 hafta önce
 • Hayır Canım Ne Domol'ü? - Birbirimize ağrıyan yerlerimizden bahsetme yaşına geldik. Şikayeti olanımız dev bir "AOOOAAAA HEMEN YARIN DOKTORA GİDİYORUZ!" korosuyla karşılanıyor, koroy...
  1 hafta önce
 • - odanın kapısını yumruklamak, duvarlara elime ne geçerse fırlatmak istiyorum. sonrasında belki camdan atlarım. evim dördüncü katta, sürtüklerin meskeni bir ...
  3 hafta önce
 • - "İyi düşünürseniz iyi olur." Peki ya kötü düşünürsem? "Kötüyü çağırmayın." Ya istemeden çağırırsam? İyi düşünmeye çalışırken, kovmaya uğraştığım kötü düşünce...
  3 hafta önce
 • Apartman Sohbetleri ve Bir Mim - İş yoğunluğumdan üzerine düşünüp yazamadım. Hepiniz yaptınız, sincice arkadan okudum, çok eğlendim. Ben de bir yolunu bulup, blogspot ahalisi ve özellikl...
  4 hafta önce
 • Bu bir dönüş yazısı diil - Buralar ciddi anlamda issizlasti. Bu bir donus yazisi degil cunku hala bilgisayarimi yaptirmadim. Bu kisa yaziyi da telefonumdan yaziyorum. Ingilizce kilav...
  5 hafta önce
 • Şarkı boyunca gözünü kapat dedi çekik gözlü kadın. - ... https://www.youtube.com/watch?v=ZKuF5ElELgU . bir lunaparkın ortasındayım, hiçbir şey dönmüyor. . yeşil bir bahçede kurumuş bir saksı çiçeği gibiyim, izl...
  5 hafta önce
 • zeytinyağı ve zamanlama hatası - Zeytinyağına ekmek banıyorum. Neşeli müziklere neden acıklı sözler yazıyorlar bilmem. Aylardır gidip geldiğim yol üzerinde güvercinlerin yayıldığı bir arazi...
  1 ay önce
 • 08 - geçmiş ne acayip bir şey. eski fotoğraflara bakarken zaman hiç geçmemiş gibi hissediyorum. bir kaç gün önce oldukça sarhoşken yazdıklarım nerede bulamıyorum ...
  2 ay önce
 • #17 çelınc / soru:17 - soru on yedi diyor ki: 2017'de olmasını çok istediğin bir şey. çelıncı başlatırken, soruları seçerken falan cevapları hakkında pek fikrim yoktu aslında. ç...
  2 ay önce
 • Ocak'17 - Buraya çok nadir uğrar oldum. Takip ettiğim blogların yayınlarını bile açıp okuyamıyorum. En azından blogum boş kalmamış olur diyerek meydan okumaya katıl...
  2 ay önce
 • YOLO Dünyası için Geri Sayım Başladı! - [image: haydar-colakoglu-yolo-uygulama] *Ulaşımda En Pratik Yol O! sloganı ile yola çıkan ve Uber’in karşılaştığı en güçlü rakip olan girişim YOLO için ger...
  4 ay önce
 • Taşra ve Vampirler - Köy yaşamı ne güzeldir değil mi? Yeşillikler içinde, sessiz sakin, herkes birbirini tanır, birbirine destek olur... YANLIŞ! Köy yaşamında sükunet, roll...
  7 ay önce
 • Elveda Ayın Aydınlık Yüzü - Evet, blogumu taşıyorum. Altı yıldır yüzlerce anı, duygu ve düşüncemi aktardığım bloğum artık Önüm Arkam Kitap ismiyle yoluna devam edecek. Sadece isim ...
  7 ay önce
 • sen en güzel tutkuydun şimdi de en güzel vedasın - Ben bu bloga veda etmiştim biliyorum ama hikayesini hep burada anlattığım adamla sonumuzu anlatmadan gitmek istemedim.Okuyun bunu çünkü sanırım ilk defa...
  7 ay önce
 • Film: Eagle vs Shark - *-Eagle vs Shark-* *Dir: Taika Waititi* *-2007-* Eagle vs Shark, toplum tarafından dışlanmış, asosyal diyebileceğimiz iki karakterin birbirleriyle tanışmas...
  11 ay önce
 • BOWIE ŞARKILARIYLA EFSANELEŞEN FİLM SAHNELERİ - "We can be Heroes, just for one day" sözleriyle aklıma kazınan ve yapılmaya çalışılanın aksine ölümüyle değil, yaşadığı zaman yaptıklarıyla efsane olan ...
  1 yıl önce
 • ♥ ♥ ♥ - Bu günün şarkısı Şebnem'den "hoşçakal" olsun... Daha yaşanacak ve yazılacak çok şey var. Ama bundan sonrası kendime kadar... Bugüne kadar yaptığınız tüm güz...
  1 yıl önce
 • affet beni nolaaarr - kocaman sevgiler kucak dolusu öpücükler benim canım canım canım arkadaşlarım; öncelikle, ben samsunda kyk da kalıyorum ve bu yurt yeni yapıldı o yüzden int...
  1 yıl önce
 • ups & downs - *Ocağı ve şubatın ilk haftasını dışarıya -neredeyse- kapalı olarak geçirdim.* Bu durum yine çaktırmadan "kafa" oluşturmuş bende. Dışarıya çıkıncı fark ett...
  1 yıl önce
 • something in the way - taşınıyorum-uz. annemle. buraya iki aydan uzun süredir uğramadım ve şu an konuşabileceğim başka bir yer yok gibi. (*17 Ocak 2016 - 02:36*) cevap beklemiyo...
  1 yıl önce
 • Romantik Komedi - Bu aralar romantik komedi filmlerine taktım. Hepsine bayılıyorum! Bu filmleri izlemek insana mutluluk veriyor. Fazlasıyla eğlendiriyor. Ve farkettim ki izl...
  5 yıl önce

Kitapkurtları;

Farklı İklimlerden;